Dji Tekno Güncelleme Merkezi
Dji Tekno – Güncel Dji Teknoloji Haberleri ve İncelemeleri

TBI ve TB55 Piller için DJI Sorunları Firmware Güncellemeleri

TBI ve TB55 Piller için DJI Sorunları Firmware Güncellemeleri

Güncellemeler Adres Düşük Pil Seviyesi Raporlama Yanlış Güç Seviyeleri

DJI, TB50 ve TB55 bataryalarının batarya yönetim sistemini geliştirmek ve uçuş sırasında güç kaynağını optimize etmek için kullanabilecekleri yeni ürün yazılımı güncellemeleri ile ilgili belirsizlikleri açıklığa kavuşturmak istiyor. DJI, bu ölçüyü, az sayıda TB50 ve TB55 pilin, uçuşun ortasında güç kaybına yol açan hatalı güç seviyeleri gösterdiğini bildiren raporları uyguladı.

Ürün yazılımı güncellemeleri, şarj durumu (SOC) hesaplama algoritmasını içeren nadir bir soruna işaret eder. Uçuş kontrolünü ve DJI’nin en önemli öncelikleri olan ürün güvenilirliğini arttırmaya yardımcı olmak için uçuş kontrolörüne önlemler ekliyorlar. M200 serisi drone kullanıcılarının drone ve pillerini en son firmware’e güncellemeleri şiddetle tavsiye edilir. 23 Kasım 2018 tarihinden itibaren, bu güvenlikle ilgili güncelleme, güncelleme tamamlanana kadar bir uçuş kilidi yaşayacaklarından, M200 serisi drone’larını çalıştırmak için DJI GO 4 kullanan pilotlar için zorunludur. Pilotların, bir sonraki uçuştan önce, operasyonlarına zarar vermeyi en aza indirmek için bu güncellemeyi yapmaları için ekstra süreye izin vermelerini istiyoruz.

M200 serisi drone ile kullanılan TB55 pilleri için, ürün yazılımı güncellemesi bu yeni pil korumalarını dayatacaktır:

Kalkıştan önce pil sıcaklığı algılama

Akü sıcaklığı hava aracının kalkışından önce 15 ° C (59 ° F) veya daha yüksek olmalıdır. Bunun nedeni, düşük sıcaklığa sahip bir akünün daha yüksek bir iç dirence sahip olmasıdır, bu da daha sıcak koşullara göre daha düşük gerilime neden olur. Düşük voltaja sahip bir batarya, drone’ya daha düşük bir güç sağlayacaktır ve dolayısıyla daha yüksek bir güç kaybı riski doğuracaktır.

Kalkıştan önce SOC (şarj durumu) algılama

Bataryanın voltajı, yeni bellenimde DJI algoritması tarafından SOC değerinin doğrulanması için kullanılacaktır. Bu SOC değeri, “yanlış yüksek” SOC okuması olup olmadığını belirlemek için pil SOC hesaplama algoritması tarafından hesaplananla karşılaştırılacaktır. Eğer bir “yanlış yüksek” SOC okuması varsa, uçak havaya uçuramayacaktır.

Eve Dönüş (RTH) veya Otomatik İniş

DJI algoritması SOC düzeylerinde bir fark saptadığında (bu hesaplama pil ile çalışır ve bu nedenle ekran boyunca kullanıcılar tarafından görülemez) algoritma ile% 5’ten daha büyük olan gerçek seviye arasında, RTH (eve dönüş) Algılanan% 30’luk bir pil seviyesinde ve% 10’da aktive edilen otomatik iniş (AL) (DJI algoritmasına bağlı olarak) aktif hale getirilecektir. Fark% 5’in altındaysa, hiçbir eylem aktif olmayacaktır.

M200 serisi drone ile kullanılan TB50 pilleri için, ürün yazılımı güncellemesi bu yeni pil korumasını dayatacaktır:

Kalkıştan önce pil sıcaklığı algılama

Akü sıcaklığı hava aracının kalkışından önce 15 ° C (59 ° F) veya daha yüksek olmalıdır. Bunun nedeni, düşük sıcaklığa sahip bir akünün daha yüksek bir iç dirence sahip olmasıdır, bu da daha sıcak koşullara göre daha düşük gerilime neden olur. Düşük voltaja sahip bir batarya, drone’ya daha düşük bir güç sağlayacaktır ve dolayısıyla daha yüksek bir güç kaybı riski doğuracaktır.

Lütfen aklınızda bulundurun: 

Şu an için, hem DJI M200 serisi hem de DJI Inspire 2’nin dronlarını kullanan pilotlar, farklı ürün yazılımı sürümleriyle güncellenen pilleri kullanırken “tutarsız bir firmware” bildirimi alabilirler. Bu, drone’yu kilitleyebilir, böylece DJI pilotların Aralık ayında yeni bir ürün yazılımı güncellemesi yapılıncaya kadar aynı firmware ile güncellenmiş pilleri kullanmasını tavsiye eder. Bu güncelleme, genel kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ek olarak bu uyumluluk sorununu çözecektir.

Güvenlik, DJI’nin en önemli önceliğidir. Bu nedenle, bu muhafazakar güvenlik önlemlerini, M200 serisi uçakların, uçuşun ortasında güç kaybına neden olan herhangi bir potansiyelinin önlenmesine yardımcı olmak için hızlı bir önlem olarak uyguladık. sorunu düzeltmek için yakın gelecekte daha fazla adım.

Bununla birlikte, bu koruyucu önlemler, pillerin küçük bir pil arızası veya yetersiz güç şansı bile algıladığında çok fazla dikkat çekmeye programlandığı için bazı pilotların M200 serisi drone’larının erken ve beklenmedik RTH veya AL deneylerini yaşayabilecekleri anlamına gelir. RTH / AL’ye. Bu ara dönemde, müşterilere uçuşlarını uygun şekilde planlamasını ve böylelikle erken bir RTH veya AL fonksiyonunun başlatılma olasılığını sağlamasını öneriyoruz.

DJI, Aralık ayında yeni firmware güncellemesini yayınlamak üzere, bu sorunları daha da ele alacak ve genel kullanıcı deneyimini geliştirecek şekilde, kullanıcılarımızın operasyonlarındaki olası aksaklıkları en aza indirmeye yardımcı olmak için bir kullanıcı kılavuzu hazırladı .

TB50 veya TB55 pilini içeren ilgili bir güç sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, sorunu bildirmek için lütfen dji.com/support adresinden DJI müşteri hizmetlerine başvurun.

Facebook Comments
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: